سند تک برگ و مزایای سند تک برگ

25مهر 1400
0 نظر

سند تک برگی یکی از انواع سند های ملکی می باشد که توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی صادر می گردد. در گذشته همه املاک دارای سند منگوله دار بودند و این نوع سند بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.

اما سند منگوله دار به سادگی جعل می گردد و دارای امنیت بسیار کمی است. از این رو قانونگذاران سند تک برگی را برای تمامی املاک تعیین کردند. این نوع سند دارای هولوگرام خاص خود می باشد و جعل آن نیز تقریبا غیر ممکن است. با دریافت سند تک برگی مالک می تواند از امنیت آن و عدم تصرف ملک خود توسط دیگران مطمئن شود.

امروزه هرگاه فردی ملکی را می سازد یا خریداری می کند به سرعت برای دریافت سند تک‌ برگی آن اقدام می کند. دریافت سند تک برگی جز الزامات به حساب می آید و همه مالکان موظف به دریافت آن هستند. همچنین هر فردی که از سال ۱۳۹۰ به بعد ملکی را خریداری کرده باشد و ملک دارای سند تک برگی نباشد می بایست برای صدور سند آن اقدام کند.

چنانچه فردی از دریافت سند تک برگی خودداری کند برای انجام امور ملکی خود با مشکل مواجه خواهد شد.

مزایای اخذ و دریافت سند تک برگی

همانطور که در بالا گفتیم سند های تک برگی نسبت به سند های منگوله دار دارای برتری بوده و دریافت آن ها نیز شامل مزایای زیادی می شود. مزایای اخذ این نوع سند به شرح زیر می باشد:

 • غیر قابل جعل بودن

افراد سود جو تحت هیچ شرایطی نمی توانند اسناد تک برگی را جعل کنند و تقریبا جعل این اسناد برای آن ها غیر ممکن است. دلیل غیر قابل جعل بودن اسناد تک برگی این است که اداره ثبت اسناد در حین صدور آن ها هولوگرام مخصوصی را روی سند درج می کند که باعث می شود جعل سند غیر ممکن شود.

 • به روز رسانی اطلاعات

با دریافت این نوع سند می توان اطلاعات آن را به روز کرد و برای به روز رسانی اطلاعات نیاز به صدور سند دیگری نخواهد بود.

 • تک برگی بودن

تک برگی بودن نیز یکی از مزیت های دریافت این نوع سند می باشد. سند های منگوله دار دارای چند برگ مختلف بوده و با وجود اینکه برای سال های طولانی مورد استفاده قرار می گرفتند اما باز هم باعث افزایش مصرف کاغذ می شوند. اما سند های تک برگی همانطور که از نامشان مشخص است اینگونه نبوده و در یک برگه صادر می شوند.

 • خوانا بودن سند

از آنجایی که اسناد تک برگی به صورت مکانیزه و الکتریکی صادر می شوند بسیار خوانا هستند. این اسناد به صورت دستی تهیه نمی شوند و اطلاعات نیز به صورت سیستمی و خوانا بر روی آن ها درج می شود.

 • درج اطلاعات جزئی

در اسناد تک برگی اطلاعات جزئی تری نسبت به دیگر انواع اسناد ثبت می شود. برای مثال در این اسناد متراژ خانه به صورت میلی متری درج می گردد و هیچ ابهامی در این خصوص به وجود نخواهد آمد. این مورد نیز یکی از مزایای صدور سند تک برگی برای مالکان به حساب می آید.

هرگاه فردی ملکی را از صاحبش خریداری می کند می بایست برای دریافت سند تک برگی به نام خود اقدام کند تا بتواند رسما صاحب آن ملک شود.

دریافت سند تک برگی برای مالکان جدید نیاز به انجام مراحلی دارد که به شرح زیر می باشند:

 • در مرحله اول مالک جدید می بایست به دفتر ثبت اسناد رسمی محل وقوع ملک مراجعه کند و از سند تک برگی ملک که قبلا صادر گردیده است استعلام بگیرد‌. سپس باید تمام بدهی های مربوط به ملک به شهرداری پرداخت شود و فیش تسویه حساب با شهرداری دریافت گردد.
 • در مرحله دوم باید مالک و خریدار هر دو در دفتر ثبت اسناد حاضر شوند و مالک سند را به نام خریدار انتقال دهد. سپس می بایست مالک سند تک برگی قبلی را به دفتر دار ارائه کند.
 • در مرحله آخر دریافت سند تک برگی برای مالکان جدید نیز باید خریدار مدارک خود که شامل کارت ملی، شناسنامه و …می شوند را به دفتر دار ارائه کند و هزینه های صدور سند را نیز بپردازد. پس از اینکه هزینه های صدور سند  پرداخت  شد دفتر ثبت اسناد پس از گذشت مدت زمان مشخصی سند را به نام مالک جدید صادر  می کند و مالک جدید می بایست برای دریافت آن به دفتر اسناد رجوع کند.

مراحل صدور سند تک برگی برای ملک دارای سند منگوله دار به شرح زیر می باشند:

 • در مرحله اول می بایست مالک به اداره ثبت اسناد کشور رجوع کند و فرم درخواست صدور سند تک برگی را به این اداره ارائه کند. فرم درخواست می بایست بدون اشکال باشد تا مورد برسی قرار بگیرد و با درخواست موافقت شود. سپس می بایست استعلام  ملک خود را بگیرد و با شهرداری نیز تسویه حساب کند. منظور از تسویه با شهرداری بدهی های ملکی می باشد که ممکن است مالک به شهرداری پرداخت نکرده باشد.
 • در مرحله دوم باید فرد سند منگوله دار قدیمی ملک و مدارکش را به دفتر ثبت اسناد تحویل دهد و تمام هزینه های صدور سند تک برگی جدید را نیز پرداخت کند.
 • در مرحله آخر نیز دفتر ثبت اسناد سند تک برگی جدید ملک او را صادر کرده و مالک باید برای دریافت آن به همین دفتر رجوع کند.

دریافت سند تک برگی چقدر زمان می برد؟

یکی از سوالاتی که در ذهن مالکان ایجاد می شود این است که دریافت سند تک برگی ملک به چه مدت زمانی نیاز دارد؟ که در پاسخ می بایست بگوییم دریافت این نوع سند با توجه به نوع ملک و مشخصاتی که دارد زمان می برد. اما به طور کلی اگر مالک بخواهد سند منگوله دار خود را با سند تک برگی جدید تعویض کند تا پنجاه روز زمان می برد‌.

هزینه صدور سند تک‌ برگی

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث هزینه صدور سند تک برگی می باشد. در قانون هیچ هزینه مشخصی برای صدور این نوع سند تعیین نشده است و در واقع نمی توان مبلغ معینی را برای آن در نظر گرفت.

اما به طور کلی هزینه صدور سند تک برگی چیزی حدود ۵۰۰هزار تا ۲میلیون تومان خواهد بود که با توجه به عوامل مختلف معین می شود. یکی از عوامل تعیین کننده هزینه صدور سند تک برگی مشخصات ملک می باشد.

به عنوان مثال اگر ملک بزرگتر باشد و دارای متراژ بیشتری باشد هزینه صدور سند تک‌ برگی آن نیز بیشتر خواهد بود و مواردی مثل نوساز بودن ملک، امکانات ملک و …نیز در تعیین هزینه صدور سند تک برگی آن موثر خواهند بود.

سوالات متداول

 • آیا سند تک برگی قابل جعل است؟

خیر جعل سند تک برگی تقریبا غیر ممکن است که توضیحات  بیشتر در متن مقاله شرح داده شده است.

 • سند تک برگی چه مزیت هایی دارد؟

تک برگی بودن، غیر قابل جعل بودن، درج جزئیات دقیق و … از مزایای این نوع سند می باشند.

 • هزینه صدور سند تک برگی چقدر است؟

هزینه صدور سند تک برگی چیزی حدود پانصد هزار تا دو میلیون تومان می باشد که با توجه به عوامل مختلف تعیین می شود‌ و توضیحات بیشتر در مقاله شرح داده شده است.

 • مدت زمان صدور سند تک برگی چقدر است؟

مدت زمان صدور سند تک برگی  بیست یا پنجاه روز خواهد بود.

 • قبل از صدور سند تک برگی املاک دارای چه اسنادی بودند؟

قبل از صدور سند تک برگی املاک دارای سند منگوله دار بودند.

نوشته شده توسط تیم Abasihome

abasihome

( اینجا رویاها به خانه میرسند ) (Abasihome) ،بعنوان یکی از کارگزاری های خرید و فروش مستغلات در ایران، و یکی از بهترین مرجع های خوب برای خرید و فروش ، رهن و اجاره و مشارکت در ساخت ملک می باشد. همچنین متقاضیان خرید و اجاره ملک هم می توانند با جستجو در سایت ، فایل مورد نیاز خود را بیابند در ضمن اگر بدنبال ملک خاصی هستید و یا با جستجو در سایت ، ملک دلخواهتان را نیافته اید با ثبت و درخواست خرید یا اجاره ملک در سایت، مشاوران ما شما را یاری خواهند کرد تا به ایده آل ترین ملک خود برسید .. اهداف ما ۱. رسیدن به جایگاه برتر در حوزه خرید و فروش املاک ۲. فعالیت گسترده در سراسر کشور ۳. همکاری با کلیه مشاوران و آژانس های املاک تهران و سایر شهرهای ایران ۴. همکاری با سازندگان برند مطرح کشور 5.کارگزاری فروش ساختمانهای مارکدار از مجموعه (IBBI)

پیام بگذارید